"Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar" isimli AB Stratejik Ortaklık projesi kapsamında 13 Eylül 2018 tarihinde, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde  “İncir Bahçe Günü” etkinliği gerçekleştirildi.
Program açılışında Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, Enstitü Müdürü Yıldıray İstanbullu, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım A.Ş. Genel Müdürü Fetullah Bingül, Bursa Ticaret Borsası Genel Sekreteri Fehmi Yıldız ve Sayın Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar konuşmalarını yaptılar.
Sunum kapsamında Sayın İstanbullu, tedarik zinciri boyunca gıda kayıplarının boyutları ve proje çıktılarının kayıplar üzerine beklenen etkilerinden bahsetti. Sekiz ortaklı bu projedeki her paydaşın görevlerini açıklayan İstanbullu, proje sonunda elde edilecek kitapların ve e-öğrenme ortamının sadece Türkiye ile sınırlı kalmayacağını; aynı zamanda Avrupa’daki üreticilere de yaygınlaştırılacağını ifade etti.  
Konferansın ardından Enstitü İncir Parselleri gezilerek incir üretimiyle ilgili yerinde bilgi alışverişi sağlandı. Program sonunda Enstitü Kültür Evinde düzenlenen kokteyl ile etkinlik sona erdi.